Výroba pozadí |
Výroba pozadí... Pro třistalitrové akvárium jsme se rozhodli vyrobit si pozadí vlastní. Použil jsem polystyren tloušťky 8cm, transformátorovou páječku, měděný drát, smirkový papír hrubosti 120, montážní pěnu Soudal, Balakryl nebo jiný vodouředitelný nátěr, epoxidovou pryskyřici Epoxy 1200 a písek z dětského pískoviště a filtrační křemičitý písek zakoupený v Mountfieldu. Nejdříve se naměří polystyren, montážní pěnou se slepí do požadovaneho tvaru pozadí. Doporučuji vyzkoušet v akváriu ještě před slepením, dvakrát měřit a jednou řezat. Připravíte si na Páječku oko z měděného drátu a po proschnutí pěny můžete začít vyřezávat dle vaší fantasie. Páječka krásně polystyren krájí, do požadovaných tvarů dle vaší fantasie. Je potřeba dát pozor na místa slepovaná pěnou tam se krájí hůře a také na smrad, který vzniká při tepelném opracovávání polystyrenu. Vytvoříte si pozadí jaké potřebujete, jaké se vám líbí a dohotovíte ho jemným smirkem. Obrus musí být hladký, aby se lépe nanášela barva. Upozorňuji, že obrušování uvolňuje prášek, který je velmi elektrostatický a ulpívá naprosto všude. Po dokončení obrušování doporučuji polystyren ofoukat nejlépe venku od zbytku kuliček a prachu. Pokud je ofoukáno a odprášeno, je čas na nátěr vodouředitelnou barvou. Já jsem použil zbytky barev tedy Balakrylu co jsem měl ve sklepě žlutý a zelený. Smícháním vznikla tmavá zelená, což jak se nakonec ukázalo není jako barevný podklad vůbec špatné. Barevné odstíny podkladu volte spíše šedou a světle hnědou nebo hnědočervenou, ne každému musí vyhovět moje barevná kombinace. Necháme proschnout dle návodu výrobce a připravíme si písek. Já jsem použil písek z dětského pískoviště, a za asistence našich dětí prosel polovinu kbelíku. Dosypal jsem trochou bílého křemičitého písku a důkladně vypral. Po vyprání jsem písek upekl v trobě, nikoliv snad z hladu, ale pro důkladné vysušení. První nátěr a pískování Rozmíchání epoxidu je o trpělivosti, hustá složka lepidal se smísí v poměru udávaném výrobcem s tvrdidlem a na zředění do mléčně bílé řídké pasty se použije technický líh. No a jsme na začátku lepení písku na pozadí, natřeme si vždy tak třetinu pozadí a zasypeme pískem. Takto pokračujeme až do úplného posypu pozadí po celé ploše. Doba zasychání epoxidu je při pokojové teplotě 48 hodin. Fotografie jsou umístěny ve FotoGalerii. Druhý nátěr a pískování Při druhém natírání jsem epoxid rozmíchal podstatně lépe, také jsem i lépe natíral. Jemným tupováním kulatým štětcem mi pomohlo udělat skoro celé pozadí na dvakrát. Nebojte se pořádně míchat, až do mléčné barvy a hustoty velmi řídké barvy. Nanášejte na plochu pozadí a po natření zhruba 1/3 plochy posypte pískem. Opatrnými pohyby pozadí rozprostřete písek po celé natřené ploše. Vysychání probíhá 48 hodin. Mě vyšlo jedno balení Epoxy 1200 0,5kg na jedno a 3/4 natření. Znamenáto pro mne že budu muset opakovat natření 3x . Zvažte tedy nákup většího balení, zkracujete si dobu prosychání pozadí.
Čeká mne trošku neplánovaně ještě dokončení druhého nátěru a pro jistotu, klid duše a krásu pozadí ještě nátěr třetí. Zase budu fotit a informovat a díle.
Nátěr třetí se zcela nevyvedl, nejspíše málo tvrdidla do epoxidu zavinilo i když bylo pozadí tvrdé, zasmrádnutí vody po napuštění akvária..... :( Takže je velmi nutné tvrdidlo mísit v poměru jež je uveden na obalu epoxidu (pro mne zcela nepochopitelné poměry. Jak se měří atd....) raději tedy více než méně.
Pozadí muselo po zjištění závadnosti vody ven a čekal mne po proschnutí pozadí nátěr čtvrtý. Ten se ukázal jako poslední a v pořádku. Pozadí už je v akváriu které se zajíždí. Ozdobily jej dva anubiasy nana do předem připravených kapes, a snad jej doladí i řasa která jej poroste.
Na co si dejte POZOR! 1. Dobré očištění pozadí se vždy vyplácí nešpiní se barva a nedělají se žmolky. 2. Barva raději šedá, nebo světle hnědá. Zelená mi drobně prosvítá. 3. Písek absolutně suchý a sypký jakákoliv jiná varianta je špatně. 4. Epoxid míchat co nejpřesněji dle návodu, jinak hrozí nebezpečí nedoschnutí epoxidu, a zasmrádnutí vody v akváriu. 5. Větší vrstvu písku odklepejte, nebo jinak odstraňte může vám ve finále opadat. 6. Neutralisace octem či kyselinou raději více než méně a déle pak pořádný oplach.
|
Vytvořeno službou WebSnadno.cz | Nahlásit protiprávní obsah! | ![]() |